Év vége közeledtével egy kis színes anyagot gondoltunk közzétenni az oldalainkon. Korábban egy cikkben már írtunk róla, hogy milyen érdekes lett volna, hogyha perszonálunió valósult volna meg a Mexikói Császárság és a Magyar Királyság között. Most egy még kevésbé ismert epizódról szeretnénk szólni; osztrák és német monarchista telepesek jelenlétéről Texasban. Az érdekes történelmi epizód felvillantása mellett célunk az is, hogy bemutassuk, hogy egy dinasztia és a hozzáfűződő dinasztikus hűség és politika milyen perspekívát képes hordozni önmagában is az alattvalók számára.
A német jelenlét Texasban mindig is számottevő volt és a teuton texasiak több módon is nyomot hagytak ez az amerikai államon. Fredericksburg városa (többek között Chester Nimitz tengernagy szülőhelye) Hill Country-ban (a Texas szívét jelentő hegyes vidék ahol a legtöbb német él) például a porosz királyról, Nagy Frigyesről lett elnevezve. New Braunfels városa, San Antoniotól északra pedig Karl von Solms-Braunfels nassaui hercegről, az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregének tisztje is volt, aki az első német gyarmatosítókat vezette a Texasi Köztársaságba az Adelsverein tagjaként, hogy egy Új Németországot építsenek fel a hatalmas, néptelen területen. Ez is mutatja, hogy milyen erős volt a kötelék a német és az osztrák texasiak és hazájuk közt. Fentebb látható egy kép, amelyet az első világháború alatt (természetesen még az USA hadüzenete előtt) nyomtatták, és a német anyanyelvű texasiaknak a hazájuk iránti hűségére akar hatni egy II. Vilmos német császár és I. Ferenc József osztrák császár és apostoli magyar király portréjával díszítve. A képen az Alamo erőd is látható, amely a texasi szabadság szentélye.
A baloldali szöveg: „A szívek nyitva a zsebek vastagok, ne felejtsétek el, hogy németek vagytok!” Míg a jobboldalin: „Értetek és becsületetekért harcol az osztrák és a német sereg!”. Ez egy felhívás volt a teuton texasiaknak, hogy támogassák az osztrák-magyar és a német Vöröskeresztet a háború alatt. A lap alján hírt adnak egy San Antonioban, 1916 októberében tartott német-texasi fesztiválról is; „A háborút megszenvedő németekért, osztrákokért és szövetségeseikért”. Ez megmutatja a Központi Hatalmak és szövetségeseik iránt érzett szimpátiát az USA hadba lépése előtt, mely esemény után minden a németek iránt enyhe szimpátiát jelentő érzelem vagy egyszerűen csak a háborút nem támogató hozzáállás el volt nyomva a diktatórikus Wilson-rezsim uralma alatt. Ezek után történt az is, hogy Texas elvesztette német karakterének egyes egyértelmű jeleit. Például San Antoniónak a szabadelvű művészeiről, viktoriánus házairól és autoriter parkolási törvényeiről híres mai ‘King William’ negyede eredetileg ‘Kaiser Wilhelm’ (Vilmos császár) negyed volt, ám miután az USA belépett a nagy háborúba – mint más, német eredetű neveket ezt is – lecserélték a politikailag korrektebb ‘King William’ névre, ami ugye nem pontos, hiszen II. Vilmos császár volt és nem király.
A The Mad Monarchist alapján: Uhel Péter.